دریافت تندیس ملی رعایت از حقوق مصرف کننده

دریافت تندیس ملی رعایت از حقوق مصرف کننده

نوروز ۱۳۹۸ مبارک باد

 

سال نو مبارک

فرا رسیدن نوروز باستانی، یادآور شکوه ایران و یگانه یادگار جمشید
جم بر همه ایرانیان پاک پندار، راست گفتار و نیک کردار خجسته باد.

صنابع غذایی صادق

 

مربا صادق

 

تهیه مربا از دیرباز به عنوان نوعی روش نگهداری طولانی مدت میوه مرسوم بوده است.

 

در واقع مربا پایه اصلی سفره صبحانه و مصرف مربای میوه ای همواره به عنوان جزئی لاینفک از هر میز صبحانه به شمار می رود.آغاز یک روز جدید با صرف یک صبحانه پر انرژی سرشار از طعم تازه میوه ها باعث نشاط و انرژی فرد در طی روز می گردد.

مربا بسته به نوع آن و میوه های به کاررفته تامین ویتامینهای ضروری بدن نیز هست.

میتوان گفت هیچکدام از گروه های غذایی به اندازه میوه ها دارای تنوع در رنگ و طعم و دلپذیری نیستند.میوه ها دارای مواد مغذی مانند ویتامین ها و مواد معدنی هستند و همچنین دارای مقداری قندهای ساده مانند گلوکوز و فروکتوز می باشند.در این میان میتوان بخشی از این نیازرا با مصرف آب میوه,مربا و ژله تامین نمود.

مربا اگر درست فرآوری شود می تواند مواد مغذی و با ارزش میوه های طبیعی را در خود حفظ و نیاز بدن را به انواع ویتامین تامین نماید.

به طور ساده می توان گفت مربا فرآورده ای است که از پختن میوه کاملا سالم یا قطعات میوه و با افزودن مقداری شکر و آب به دست می آیداما اساس تهیه مربا تشکیل ژل است.پکتین که از مهمترین مواد اولیه تولید ژل است در بسیاری از میوه ها سبزی ها و ریشه های نشاسته ای یافت می شود.پکتین قدرت جذب کنندگی بالایی دارد و به عنوان قوام دهنده در تهیه مربا استفاده می شود.

آنچه که در طبخ یک مربای سالم و با کیفیت باید مورد توجه قرار گیرد سالم بودن میوه هاست.

امروزه با میوه های بسیاری مانند زردآلو و توت فرنگی ,هویج, سیب ,هلو, آلبالو,کیوی, آلو و انجیر میتوان مربا تهیه نمود همچنین از آلوئه ورا یا برگ گل سرخ یا بهار نارنج نیز در تهیه مربا استفاده می شود.

قسمت اعظم قند موجود در شکر به دلیل تبدیل شدن به فروکتوز و گلوکز به راحتی در بدن جذب می شود

این فرآیند در بدن باعث تعدیل قند خون می گردد که این نیز به نوبه خود سبب سرعت بخشیدن به انرژی زایی در فعالیت های روزمره می شود.

مربا یکی از خوراکی هایی است که گاهی اوقات می تواند تحولی را در وعده ی صبحانه ی شما ایجاد کند. اگر شما نیز مانند بسیاری از افراد تمایلی به خوردن صبحانه ندارید ، این پیشنهاد غذایی را بپذیرید.

بیشتر افراد تصور می کنند تاریخچه تولید مربا به سالیان خیلی دور بازمی گردد در حالی که تاریخچه تولید آن چندان قدمتی هم ندارد، چون اصلا شکر که یکی از اجزای اصلی تشکیل دهنده مرباست، ماده ای خیلی قدیمی محسوب نمی شود… معمولا یکی از اهداف تولید مربا حرارت دادن به میوه های فصل برای افزایش ماندگاری آنها در روزهای غیرفصل شان است؛ اما به نظر نمی رسد که این هدف، مهم ترین هدف تولید مربا باشد. درواقع شاید بتوان گفت تولید مربا با هدف ایجاد تنوع در سفره غذایی خانواده ها و گنجاندن یک غذای جدید در صبحانه افراد بوده است. در حال حاضر هم تنوع در بازار تولید مربا، چنین هدفی را پررنگ تر کرده است. ایتالیا، اسپانیا، انگلیس و کشورهای خاورمیانه از جمله پیشتازان تولید مربا در دنیا به شمار می روند.

 

مطلبی که شاید بپسندید :

طرز تهیه دسر با کمپوت آناناس صادق

طرز تهیه مربای هلو

.